Kimyasal Peeling

Derideki ölü ve hasarlı tabakayı ortadan kaldıran, sağlıklı ve canlı tabakayı ortaya çıkaran bir tedavi yöntemidir. Yüzeyel peeling işlemi ile anti-aging tedavi olarak bilinen ince çizgi ve kırışıklıkların giderilmesi ve oluşmasının engellenmesi, güneş hasarı sonucu oluşmuş pigmentasyon düzensizliklerinin hafifletilmesi, sivilce izlerinin hafif yada orta düzeye indirilmesi sağlanabilmektedir

Kimyasal peeling, işlemin derinlik seviyesine göre; yüzeysel, orta ve derin olmak üzere sınıflandırılır. Bu sınıflandırma peeling yöntemini derinin hangi tabakasına kadar soyulma yaptığına göre yapılmaktadır. Günümüzde, yüzeysel ve orta derinlikteki uygulamalar daha sık yapılmaktadır. Derin peeling uygulamalarının yerine  lazer ile soyma ve dermabrasyon yöntemi daha çok tercih edilmektedir.

Günümüzde özellikle yüzeyel peeling gerektiren durumlarda Alfa hidroksiasitler(AHA) kullanılmaktadır.. AHA, çeşitli meyve ve yiyeceklerde doğal olarak bulunur ve meyve asitleri olarak bilinir. Bu grup birçok meyve asiti ihtiva eder ve bugün en yaygın kullanılanı şeker kamışı suyunda doğal olarak bulunan glikolik asittir

Yüzeyel  peelingler haftalık aralıklarla uygulanabilirken, orta  derecedeki peelingler 3-6 ay aralıkla uygulanabilir.

Bütün kimyasal peeling uygulamalarının  seyrek görülen belli riskleri vardır. Kimyasal peeling mutlaka uzman bir hekim tarafından uygulanmalıdır.

Yüzeysel peelingte kullanılan diğer bir solusyon düşük konsantrasyolu triklorasetik asit (TCA)’tir. Tüm bu ürünler ciltte soyulmayı arttırıcı etki gösterir. Böylece hücre yenilenmesi hızlanmış olur. Derinin üst tabakası soyularak, derinin pürüzsüzleşmesi sağlanır.

  • Düzensiz , kuru cildin düzenlenmesi
  • Ince kırışıklıkların giderilmesi
  • Sivilce tedavisi
  • Leke problemlerinde

Peeling öncesi ve seans aralıklarında A vitamini türevi retinoik asitli krem veya düşük konsantrasyonlarda AHA ‘lı krem veya yıkama jelleri kullanılmalıdır. Bu ürünler peelinglerin etkinliğini arttırır. Leke tedavisi görenlerde bu ürünlerin yanı sıra leke giderici kremler mesela Hidrokinon eklenir.
Kimyasal peeling muayenehane ortamında uygulanabilir. Ameliyathane şartları gerektirmez.

Yüzeysel peeling  uygulamaları esnasında sadece hafif bir batma duygusu yaratmaktadır. Anestezi gerektirmez.

Yüzeysel  peeling ile geçici kızarıklık, kabuklanma ve kuruluk günlük yaşam ve çalışma hayatını engellemez. Düzenli uygulanan peeling tedavisinden sonra cilt daha canlı ve parlak hale gelir. Mutlaka tedavi sonrası ve seans aralıklarında günlük cilt bakımında güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır.

Yüzeyel  peeling sonrası daha sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü oluşur. Tedavi devam ettikçe cildin yapısı daha sağlıklı bir hale gelir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s